DRG – spravodlivý systém odmeňovania v zdravotníctve ?

Autor: Branislav Maček | 11.12.2014 o 7:41 | (upravené 11.12.2014 o 9:21) Karma článku: 3,01 | Prečítané:  810x

Riadiť zdravotníctvo nie je vôbec jednoduché. Prerozdeľovať spravodlivo peniaze je však ešte ťažšie. Takmer každý v systéme má pocit, že robí viac ako ten druhý a zaslúži si viac.

Kedže takýto pocit nemajú len naši zdravotníci, ale všade na svete, vymysleli v Austrálii ešte v 90-tokoch tzv. DRG-systém. Podľa pôvodnej myšlienky sa pacienti rozdelili do skupín s približne rovnakou závažnosťou ochorenia a za takýchto pacientov dostali dohodnutý objem peňazí. Kto pracoval lepšie a bez komplikácií, tomu ostalo z balíčka nakoniec viac. Zarobili lepší...

Tento systém sa zapáčil na začiatku nášho tisícročia aj Nemecku. Po starostlivej príprave a viacročnom tréningu, tak ako sa na Nemecko patrí, zaviedlo Nemecko v roku 2003, najprv len čiastočne v tzv. konvergenčnej fáze a od roku 2006 temer úplne, prerozdeľovanie peňazí na základe DRG.

Treba si však uvedomiť, že toto všetko, kým sa to vôbec začalo, stálo nemálo peňazí – od špeciálnych programov i vybavenia až po školenia školiteľov či   školenia ľudí v nemocniciach i v poisťovniach, a to všetko, samozrejme, z peňazí určených na  zdravotníctvo. Kedže Nemci sú známi neustálym zlepšovaním a zdokonaľovaním,  ich nemecký DRG systém vylepšili natoľko, že  je už od pôvodnej austrálskej verzie nepomerne komplikovanejší a čo je ešte horšie, medzitým sa vytratil aj prvotný austrálsky zmysel – kto viac a lepšie pracuje, viac aj zarobí. Dnes v nemeckom systéme môžete zarobiť aj na vlastnoručne vyrobených komplikáciách či na drahých liekoch, ale hlavne –  kto túto „počítačovú hru“ ovláda lepšie, ten lieči najrentabilnejšie. 

Nemocnice zamestnávajú viacero ľudí, ktorí sa starajú len o tento „špás“.   Lekári vyberajú tú  „správnu DRG-diagnózu“, sestry sedia pred počítačom a ťukajú tie  „správne ošetrovateľské DRG-diagnózy“. Táto „počítačová hra“ na všetkých úrovniach možno priniesla spravodlivosť v prerozdeľovaní, ale  určite okradla aj  pacientov, a to o nemalé zdroje určené prvotne na ich liečbu. Samozrejme aj čas lekárov a sestier, ktorý strávia pri počítači a nie pri pacientovi, platy „DRG-špecialistov“ a IT špecialistov, ktorí túto imaginárnu hru s názvom „Naboduj a vyhraj“ každý deň prevádzkujú, stoja nemalé prostriedky.

Kým bohaté Nemecko, a na naše pomery nepredstaviteľne  „veľké“ peniaze, ktoré sa tu v zdravotníctve točia, si túto hru možno dovoliť môže,  naše podfinancované zdravotníctvo si týmto zadováži len ďalšiu    „ drahú hračku“, ktorá oberie našu živoriacu nemocničnú starostlivosť o ďalšie peniaze a na spravodlivé prerozdelenie  peňazí ostane ešte menej.

Kým v Nemecku sa pôvodný zmysel DRG vytratil, u nás sa pravdepodobne vôbec nenájde. Samozrejme, ak zmyslom nie je iba to, aby na tomto spravodlivom prerozdelení, v našom prípade  dlhu medzi nemocnicami, opäť niekto zarobil.

Môžem sa samozrejme mýliť, ale po 12 rokoch pôsobenia v nemeckej nemocnici s nemeckým DRG to vidím takto... 

-

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza pre postoje Sulíka z SaS

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?