Konkurencia v zdravotníctve – božská spása alebo diablov trest ?

Autor: Branislav Maček | 20.10.2014 o 8:52 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  649x

Vo všeobecnosti prináša konkurencia nám zákazníkom výhody – väčší výber, nižšie ceny  a snáď i vyššiu kvalitu a primeraný zisk.

Funguje takto pozitívne aj konkurencia v zdravotníctve ? Hneď na začiatku z takéhoto hodnotenia vylúčime štátne zdravotnícke zariadenia. Tu existuje konkurencia iba teoreticky a prakticky len pri presadzovaní záujmov straníckych nominantov s tými, čo ich na tieto posty dosadili.

V súkromných zariadeniach konkurencia existuje. Je určite chvályhodné, ak sa  „vyčistia“ zmluvy, optimalizuje personál, zefektívni nákup a zamedzí plytvanie.

Čo sa však udeje, ak i napriek všetkým manažérskym opatreniam neprichádza požadovaný efekt či percento zisku nie je podľa predstáv vlastníkov či akcionárov ? Ekonomicky správne je len jedno riešenie - redukcia stratových činností a podpora ziskových. Ak si však predstavíme, že redukcia sa môže týkať aj celých oddelení, ktoré síce medicínsky zmysel a opodstatnenosť majú, no v aktuálnom platobnom systéme neprinášajú zisk, začneme už cítiť žiaru a teplo z pekla. Ak si však predstavíme, že podpora ziskových činností je možno nárast počtu aktuálne dobre platených operácii napr. náhrad bedrových či kolenných klbov a artroskopií, tak začíname mať naozaj zlé tušenie. Čo keď indikácia ku operácii bude podporovaná snahou o dobrý hospodársky výsledok, čo keď sa všetci „naozajstní“ pacienti už minuli a ostalo už len to moje bedro alebo koleno ? Tak to už znie naozaj pekelne !

Ak si myslíte, že je to len maľovanie čerta na stenu, tak malý príklad. V Nemecku je počet náhrad bedrových a kolenných kĺbov 2x vyšší ako je priemer krajín OECD. Preto nebude úplne náhoda, že práve tieto výkony sú v nemeckom DRG-finančnom vyjadrení mimoriadne lukratívne. Odhad samotných Nemcov je, že každý 10. pacient je operovaný zbytočne, práve z ekonomických dôvodov.

Dúfam, že si nemyslíte, že slovenskí kapitalisti sú predsa iní ! Áno, sú ešte horší...

POUČENIE:

Pre korunu si dá aj do kolena vŕtať – platilo včera. Zajtra platí – pre euro vám budú aj do (skoro zdravého) kolena vŕtať !  Aj to prináša konkurencia ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?