Konkurencia v zdravotníctve – božská spása alebo diablov trest ?

Autor: Branislav Maček | 20.10.2014 o 8:52 | Karma článku: 4,70 | Prečítané:  632x

Vo všeobecnosti prináša konkurencia nám zákazníkom výhody – väčší výber, nižšie ceny  a snáď i vyššiu kvalitu a primeraný zisk.

Funguje takto pozitívne aj konkurencia v zdravotníctve ? Hneď na začiatku z takéhoto hodnotenia vylúčime štátne zdravotnícke zariadenia. Tu existuje konkurencia iba teoreticky a prakticky len pri presadzovaní záujmov straníckych nominantov s tými, čo ich na tieto posty dosadili.

V súkromných zariadeniach konkurencia existuje. Je určite chvályhodné, ak sa  „vyčistia“ zmluvy, optimalizuje personál, zefektívni nákup a zamedzí plytvanie.

Čo sa však udeje, ak i napriek všetkým manažérskym opatreniam neprichádza požadovaný efekt či percento zisku nie je podľa predstáv vlastníkov či akcionárov ? Ekonomicky správne je len jedno riešenie - redukcia stratových činností a podpora ziskových. Ak si však predstavíme, že redukcia sa môže týkať aj celých oddelení, ktoré síce medicínsky zmysel a opodstatnenosť majú, no v aktuálnom platobnom systéme neprinášajú zisk, začneme už cítiť žiaru a teplo z pekla. Ak si však predstavíme, že podpora ziskových činností je možno nárast počtu aktuálne dobre platených operácii napr. náhrad bedrových či kolenných klbov a artroskopií, tak začíname mať naozaj zlé tušenie. Čo keď indikácia ku operácii bude podporovaná snahou o dobrý hospodársky výsledok, čo keď sa všetci „naozajstní“ pacienti už minuli a ostalo už len to moje bedro alebo koleno ? Tak to už znie naozaj pekelne !

Ak si myslíte, že je to len maľovanie čerta na stenu, tak malý príklad. V Nemecku je počet náhrad bedrových a kolenných kĺbov 2x vyšší ako je priemer krajín OECD. Preto nebude úplne náhoda, že práve tieto výkony sú v nemeckom DRG-finančnom vyjadrení mimoriadne lukratívne. Odhad samotných Nemcov je, že každý 10. pacient je operovaný zbytočne, práve z ekonomických dôvodov.

Dúfam, že si nemyslíte, že slovenskí kapitalisti sú predsa iní ! Áno, sú ešte horší...

POUČENIE:

Pre korunu si dá aj do kolena vŕtať – platilo včera. Zajtra platí – pre euro vám budú aj do (skoro zdravého) kolena vŕtať !  Aj to prináša konkurencia ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?